IMAVERE KOOL

sellest mis oli, on ja tuleb

Kuidas 5 klass Eestis Eesti värve otsis

Posted by imaverekoolipere &emdash; 04/11/2009

(kirjutab õpetaja Amino Põldaru)
Imavere Põhikooli viienda klassi lapsed osalesid projektis: „Otsime Eestis Eesti värve.“ 2009. aasta on kuulutatud Eesti lipu aastaks, kuna tähistatakse sini-must-valge trikoloori kasutusele võtu 125-ndat aastapäeva. Projektis planeeritavad tegevused ning üritused on seostatud rahvusvärvide ja kultuurilooga. Projekti toetasid Euroopa Kolmandate Riikide Kodanike Integreerimise Fond, Rahvastikuministri Büroo ja Integratsiooni Sihtasutus. Suur tänu toetajatele.
Käesoleva õppeaasta esimene veerand oli arutluste- ja tegevusterohke ning lõppes Imavere Põhikooli viienda klassi õpilastele eriliselt. Neljapäeva, 22. oktoobri hommikul istuti bussi ja sõit läks Rakverre. Kindlusehoones ootasid meid ees Sillamäe Eesti Põhikooli õpilased koos õpetajatega. Giidiks oli keskaegne munk, kes kõik osalejad kiirelt muutis kas ajastu rüütliks või linnakodanikuks. Kohalolijad hakkasid meenutama keskaegseid leiutisi. Kui jõudsime ühisele arusaamisele, et suurtükk oma kivi- ja raudkuulidega oli kindlasti keskaegne leiutis, viidi meid suurtükitorni. Tõrviku valgel saime teada põnevat infot nii torni enda kui ka sõjatehnika kohta. Relvaladu ise asetses sügaval torni all. Selgitusi saime giidilt nii häbiposti kui ka rüütlite turniiride kohta. Põnev paik oli ka algkeemikute tuba, kus savist tehti kulda ja mullast püssirohtu. Õuduste toast parem ei räägi, selle kohta võite küsida kõigilt neilt, kes seal käisid. Värvina jäi meelde kõikidele lastele must.
Päev jätkus Imaveres Piimandusmuuseumis. Meie giidiks oli Ants Välimäe. Üks Sillamäe tüdruk küsis, miks päris lehma kohal ei ole, saaks seda ka näha. Aga juustuteo saladused meil juustu söömise isu küll ära ei võtnud. Masinad meeldisid eriti poistele. Aitäh Atsile toreda ekskursiooni eest. Värvina jäi kõigile meelde valge.
Päeva jätk tõi kaasa nurinat. Grupp tuli jagada pooleks, sest tähetorni me kõik korraga poleks ära mahtunud. Pisarad olid mõnel varuks, sest mitte ei soovitud teise gruppi sattuda. Lõpuks tehti üksmeelne otsus – poisid ühes ja tüdrukud teises grupis. Kõike seda, mis seal meiega tehti, me rääkima ei hakka. Mõned juba teavad, nad on käinud. Kes ei tea, sellel soovitaks minna. Elamusi ja teada saamist oli palju. Kahju, et sadas. Läbi pilvede tähti ei näe. Füüsikaliste mõistete selgitamine ja ümbersõnastamine oli lastele päris suur pähkel. Värvid said tähetornis kokku, meenutades nii musta, sinist kui valget.
Merike Olt juhendas samal ajal teist gruppi, kes joonistas Eestimaad ning viltis seepe ja rahvuslikes värvides käepaelu. Pärast grupid vahetusid.
Öörahust me parem ei räägi. Ütlen ausalt, mõni ei maganud üldse. Kuidas sa saad magada, kui oled kodust nii kaugele tulnud koos koolikaaslastega. Iga minut tuleb ju täiega ära kasutada.
Hommikul asusime teele Otepääle. Seal külastasime Eesti Lipu muuseumi. Lapsed said silma paista oma teadmistega Eesti ajaloost. Suusamuuseumis oli tore võimalus tutvuda tuhande aasta taguste suusalaudadega, aga ka eesti sportlaste lugudega. Domineerima jäid lipuvärvid. Sinine, must ja valge.
Tartus, Eesti Rahva Muuseumis, saime kõik endale töövihiku „Kirju-Mirju värvimaailm“. Talutare parsil olles alustati töövihiku täitmisega ja saadi juhendid edasise tegevuse kohta. Toredaim osa oli mustrite otsimine rahvariiete, kinda- ja vöökirjade hulgast. Äratundmisrõõm rahvusmustrite ja koduste tarbeesemete kaunistusmustrite sarnasuse üle oli suur. Uusi teadmisi saadi palju. Mõisatuba ja nõukogudeaegne tuba pälvisid kogu grupi tähelepanu. Esimene luksuslikkuse ning teine tuttavlikkuse poolest. Värvidest sai vikerkaar.
Nüüd on õige koht tänada Imavare kooli kokkasid ja majandusjuhti. Viiu, Marje, Malle ja Maimu – AITÄH! Toitu oli nii, et kõik ägisesime. See oli väga maitsev.
Suur tänu ka Tiina Pilvarile, kellega koos projekti tegime. Oli tore ning õpetlik reis.
***
Pildid reisist asuvad albumis.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: